5+1 gondolat, amit tervezésnél igyekszek mindig észben tartani

Viktor Vörös
2 min readOct 8, 2015

Érdekességképp neked, emlékeztetőül magamnak.

1: Ne keverd össze a munkából szerzett érzelmeid valós érzelmeiddel

Ha mindenki másénál magasabbra helyezed az önmagaddal szembeni elvárásokat úgy csak magadnak kell megfelelni — viszont ez a fajta “mindig a maximumot megkövetelő” prés pont annyira kifizetődő, mint amennyire destruktív is tud lenni, főleg ha valami nem úgy sikerül. Törekedj a legjobbra, de ne a munkád határozza meg közérzeted. A munkád nem te vagy.

2: Szeress bele

Csak úgy lehet egy feladattal őszinte törődéssel foglalkozni és abból a legtöbbet kihozni, ha azt a sajátodénak érzed. Minél jobban a magadévá teszed annál több lelkesedést és gondoskodást leszel képes beleadni, ami a végeredményen meg fog látszani. Találd meg a módját, hogy beleszeress.

3: Gondold újra

Az időt és plusz energiát igénylő újszerű, de kockázatos megoldás, vagy a biztos, már jól ismert mintákon alapuló intuitív működés. Tartsd mozgásban gondolataid, kérdőjelezd meg és teszteld le akár a legapróbb elem létjogosultságát is. Biztos szükség van rá? Ott kell lennie? És ha igen akkor biztos úgy kell működnie, és úgy is kell kinéznie? Találd ki, és mérd le hogyan lehetne jobban, okosabban, hatékonyabban.

4: Tedd különlegessé

Még akkor se kínálj középszerű lehetőségeket, ha az is elég lenne a feladat teljesítésére. Találd meg mitől lesz megoldásod emlékezetes, és kiemelkedő. Hozd ki a legtöbbet képességeidből.

5: Az igazán jó dizájn a részletekben rejlik

Ugyan jó ideje nincs szó realisztikus hatású elemekről, sem fényezett megoldásokról, a részletek ettől függetlenül továbbra is itt maradtak, és szerepük talán most fontosabb mint eddig bármikor, csak egyre kevesebb eszköz van a mellébeszélésre.

Sose becsüld alá az inkább érezhető semmint látható részletek erejét. Minél gondosabban van kidolgozva, annál erőteljesebb lesz a hatása, legyen az egy egészen diszkrét, tekintetet vezető gradiens, vagy egy bravúrosra tervezett eltartás a sorok között. Az igazán jó dizájn törődést igényel.

+1: Csak olyat csinálj amit alá is írnál

Ne csak szeresd, tiszteld is a munkád. Tervezz meg úgy minden egyes elemet, hogy az önmagában is bárhol megállja a helyét. Munkáidnak csak egy egészen apró töredéke fog portfóliódba kerülni, de ne csak a felszínen akarj jó lenni. Készíts minden egyes feladatra olyan megoldást amiért még akkor is vállalnád a neved, ha azt a szakma legjobbjai látnák.

Ha tetszett a poszt oszd meg barátaiddal, ha elvennél belőle, kiegészítenéd,
nem értesz egyet, úgy minden észrevételt szívesen látok itt és twitteren.

Projektjeim Behance-en találod, további részleteket pedig Dribbble-ön.
Ha kész vagy hosszabb blogolós gondolatokra kövess itt Medium-on,
ha csak néhány rövidet olvasnál szívesen, úgy pedig Twitter-en.

Köszönöm a figyelmed.

--

--